X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

نشریه الکترونیکی خبرستان
والحه یکی از القاب حضرت فاطمه میباشد 
قالب وبلاگ

سه چیز محبت آور است:دینداری-فروتنی و سخاوتمندی 

امام صادق علیه السلام 

 

آیا قبل از آفرینش حضرت آدم 7 انسان های دیگری در زمین زندگی می کردند؟اگر زندگی نمی کردند، پس ملائکه از کجا می دانستند انسان مفسد و خونریز است ؟ 
چون سؤالات شما علاوه بر کثرت ، از مقوله های مختلفی بوده که از حیث موضوع در فصل واحدی نمی گنجید، پاسخ آن ها را در دو نامه تقدیمتان می کنیم .
نامهء شماره یک ، پاسخ سؤال یک :مفسران و آنان که در دریای مواج قرآن کریم ، در حد توان خویش غوّاصی نموده اند، احتمالات و پاسخ های متفاوتی داده اند، که به برخی از آن ها اشارتی می شود:
1 خداوند فرشتگان را از علوم غیبی بهره مند ساخته و آیندهء اسنانرا به طور اجمال برای آن ها بیان نموده است .به همین دلیل ملائکه از نوع افعال و اعمال موجودی که باید خلق شود، یعنی انسان ، مطلع بودند.
2 برخی احتمال داده اند که ملائکه از قید در بیان خداوند که فرمود:(1) دریافته بودند که این موجود زمینی است . چون می دانستند انسان از خاک آفریده می شود و ماده خاکی به خاطر محدودیتی که دارد، مرکز نزاع و تزاحم است ، زیرا نمی تواند طبع زیاده طلب انسان را اشباع کند.
3 بعضی معتقدند پیش از حضرت آدم علیه السلام موجوداتی شبیه انسان در زمین زیست می کردند و میان آن ها پیوسته نزاع و خونریزی بود. سوء پیشینهء آنان سبب بدگمانی فرشتگان نسبت به موجودات زمینی و آدم و نسل او شده بود.
4 عده ای نیز گفته اند پیش از آدم و حوا، جنیان در زمین زندگی می کردند. فرشتگان از افعال و اعمال آنان دریافتند که خصلت موجودات زمینی و موجوداتی که دارای باشند، گناه و فساد و خون ریزی است .
به دیگر بیان :درست است که جنس انسان با جن تفاوت دارد و خمیر مایهء آفرینش اولی از خاک ، جن از آتش است ، ولی بهدلیل برخورداری آن دو از برخی صفات مشترک مانند تکلیف مشترک دارند.در نتیجه عملکردهای آنان مشابه است .
5 خداوند فیّاض مطلق است و هیچگاه تعطیل نبوده ،هم چنان که ذات خداوند، ازلی است ،به مقتضای توحید صفاتی ، صفات باری تعالی نیز ـ اعم از ذات یا فعل ـ ازلی است . بنابراین حق تعالی پیوسته ـکه برای آن زمان و سرآغازی نمی شود تصور نمود ـ افاضهء فیض و خلق و امر داشته است . پس خداوند قبل ازآفرینش نظام هستیِ فعلی ، نظام های دیگری نظیر این نظام با موجوداتی همانند انسان و موجودات دیگر این نظام آفریده بود.
البته هر نظامی دارای عمر و حیات مشخصی در علمِ الهی و لوح محفوظ بود. وقتی مدت حیات هر نظامی سپری گشت و مشمول (2) شد، نظامی دیگر با موجوداتی دیگر جایگزین نظام پیشین شد.
قرآن کریم می فرماید:
را میان آن دو است ، جز به حق و برای زمان معیّنی نیافریدیم >.
فرشتگان نحوهء اعمال انسان های نظام های پیشین را یادداشتند و لذا وقتی گفته شد:(3) آنان به یاد عملکرد انسان های گذشته افتادند.
قرآن با ذکر داستان آفرینش آدم و سؤال ملائکه و پاسخ عملی حق تعالی به آنان ، در صد القای این حقیقت است که انسانی می تواند به منصب و برسد که :
اوّلاً، عارف به معارف الهی و عالِم به گردد.
ثانیاً، زکات علوم و معارف را بدهد و به تعلیم دیگران و به گسترش آن معارف و معالم برآید.
نکته سوم را بعد از بیان قضیهء ورود آدم و حوا به بهشت و سرانجام .(4) تفهیم فرمود که ای بنی آدم !اگرآگاه و عالِم به همهء گردی و معلم فرشتگان شوی ، دانش به تنهایی نمی تواندتو را در بهشت سعادت و کمال ، جاویدان نگه دارد. تا انسان تحت ولایت مطلقه و تامّهء حق تعالی قرار نگیرد و باتأیید و توفیق او همهء علم و دانش وی به منصهء طهور و عمل نرسد، بهشت جاوید و سعادت و کمال و قرب ربوبی ونیل به نصیب او نمی گردد، هر چند هر کسی به قدر عمل نیکوی خویش بهره ای دارد.
نکته چهارم :هرگاه شیطان وسوسه گر تو را (ای بنی آدم !) به لغزش دچار ساخت ، چون پدرت آدم توبه نما که 
 
منبع:www.jawab.ir 
 
هزارهزار شهر در بهشت پاداش خواننده این نماز 
 
رسول خدا فرمودند کسی که بخواند دو رکعت نماز و بعد از هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه سوره  
<<اعلی>>وبعد از سلام صد مرتبه صلوات بفرستد قسم به کسی که مرا به حق به پیامبری مبعوث کرده بدرستی که بلند میکند از برای او هزارهزار شهر در بهشت و اگر جمع شوند اهل آسمانها و زمین که شمارش کنند ثوابش را نتوانند و برآورده میکند خداوند برای او هزار حاجت 
[ 1390/04/26 ] [ 11:27 ] [ Saman ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 23649

بک لینک